+36 (20) 331 4321

Épület tervezés

Az építész feladata, hivatása

Az eltelt évszázadok alatt mind hazai, mind nemzetközi viszonylatban az építőipari szakmai hagyományok alapján mindenkor az építész volt az a generál tervező, akihez az igények és az adottságok figyelembevételével az épület komplett megtervezése tartozott, a mindenkor szükséges szakági tervezők, szakértők bevonásával. Az előzőek alapján elmondható, hogy a klasszikus hagyományok szerint az építészmérnök fő feladata és felelőssége: a megrendelői elképzelés és elvárás szerinti ötlet, koncepció egységének a biztosítása, a beruházás teljes megvalósításának irányítása, az épület felépítésének koordinálása.

Építészeti műszaki tervezésnek minősül az építmény (épület vagy műtárgy), építményrész, építmény együttes megépítéséhez, átalakításához, bővítéséhez, felújításához, helyreállításához, korszerűsítéséhez, lebontásához, elmozdításához, rendeltetésének építési munkával járó megváltoztatásához szükséges építészeti műszaki engedélyezési és kiviteli tervdokumentáció elkészítése. A fentiekben hivatkozott felsorolt kifejezéseket az OTÉK törvényi meghatározásai szerint kell értelmezni.

A felelős építésztervező 

A felelős építésztervező a Megrendelői igények szakszerű segítője és megfogalmazója. A mindenkor készülő tervezési programban meghatározásra kerülnek a megrendelői elvárások (az igények és a helyszíni illetve egyéb lehetőségek keretein belül) építészetileg, szakmailag, illetve a kapcsolódó hatályos jogszabályok rendelkezéseinek is megfelelő szakértője és alkalmazója.

Párhuzamosan a felelős építésztervezőnek a beruházói – megrendelői igények, célkitűzések maximális kiszolgálása mellett, ki kell elégíteni mindazoknak az építésügyi hatályos jogszabályoknak, szakmai, etikai, követelményeit is, amelyek az építész tervezésre, mint szakmára vonatkoznak.

A generál építésztervező igény esetén képviselheti Megrendelőt a hatósági eljárásokban, például engedélyezési illetve használatbavételi engedélyezési eljárás. A mindenkor hatályos Építési Törvényben foglaltak szerint: az építésztervező felelős az építész műszaki tervezésre vonatkozó minőségi, biztonsági és szakmai szabályok, építési előírások betartásáért, továbbá az általa készített építészeti műszaki tervek szakszerűségéért is. A komplex generál tervezés általánosságban több szaktervező szakmai (építész, statikus, épületgépész, épület villamos) együttműködését igényli, amelyek munkájának koordinálása, időbeli összehangolása és az általuk szolgáltatott szakági munkarészek egyeztetése is a felelős építész tervező feladata.

A fentiek alapján egy beruházás felelős építésztervezője csak olyan személy lehet, aki a feladat ellátásához szükséges, a vonatkozó hatályos jogszabályokban is megfogalmazott szakmai és egyéb követelményeknek is megfelel.(pl. regisztrált Építész Kamarai névjegyzéki tagság, érvényes hatósági bizonyítványban rögzített tervezői jogosultság és szám, megfelelő szakmai és tervezői tapasztalat és gyakorlat). A felelős építésztervező a jelenleg hatályos jogszabályok alapján az építész műszaki tervezéshez kapcsolódó tevékenységként tervezői művezetést is kötelezően ellát.

A tervezői művezetés célja, hogy a felelős építésztervező az engedélyezési, illetve a kiviteli terv készítője a tervdokumentáció magyarázatával, a nem engedélyköteles tervmódosítási igényeknek, a fővállalkozó kivitelező javaslatainak véleményezésével segítse az építési kivitelezési munkát. A felmerülő, tervmódosítással nem járórészletkérdések értelmezése, magyarázata, esetleg szükséges részlet megoldások kimunkálása, E-naplóba történő bejegyzése. A felelős építész tervező a szakági tervezőkkel együtt különböző típusú tervdokumentációkat készít.

Tervdokumentációk

Ma leggyakrabban a legfeljebb 300 m² összes hasznos alapterületű új lakóépületek egyszerű bejelentéséhez és építési tevékenységéhez szükséges kivitelezési tervdokumentáció elkészítését kell biztosítanunk.  Az épület (új épület,  meglévő épület átalakítása-bővítése, bontás) különböző szempontok szerinti megvalósíthatóságát, a helyszíni, a funkcionális, az energetikai, a homlokzati-utcaképi stb. megoldásait rögzítő és igazoló, általában a mindenkor hatályos jogszabályokban rögzített tartalmú illetve a különböző más hatósági és szakhatósági engedélyezések számára készített kötött formájú tervdokumentációk elkészítésének a célja az engedély megszerzése.

Valamely épület, épületrész, építmény megépítéséhez (a vonatkozó jogszabályban meghatározott esetekben) építési engedélyt kell kérni a tervezett építkezés helyszíne szerint illetékes építésügyi hatóságtól. A kiviteli szintű terv célja az építésügyi hatóság által jóváhagyható jogerős és végrehajtható határozat alapján az épület különböző részeit képező szerkezetek, csomópontok, gépész és villamos berendezések részletterveit és tételes szakági költségvetés kiírás szövegeit is tartalmazó, az építőipari kivitelezés számára szükséges részletesen kimunkált tervdokumentáció elkészítése. A teljes, valamennyi munkarészre kiterjedő részletes kiviteli tervdokumentáció minden olyan információt, leírást, utasítást tartalmaz, amely a kivitelezők, a szakági szerelők és a gyártók számára a megvalósításhoz, vagy pl. a gyártmánytervek, organizációs tervek elkészítéséhez szükséges. Tartalmát, részletezettségét, mellékleteit a mindenkor hatályos jogszabályok szabályozzák.

Tervezési szolgáltatásaink összefoglalva 

Építészeti műszaki tervezési szolgáltatások:

  • komplex építész generál tervezés a legmodernebb ARCHICAD tervező szoftverekkel
  • igény esetén építész 3D látványtervezés
  • építési engedélyezési tervdokumentáció készítés, hatósági ügyintézés
  • építési kivitelezési tervdokumentáció készítés a 191/2009(IX.15) számú kormányrendeletben szabályozott mellékletekkel

Épület felmérés:

  • ingatlan felmérése: a meglévő helyszíni állapotról helyszínrajz, alaprajz, metszet, homlokzati rajzok, a helyiségekről terület-kimutatás, helyiségkönyv, valamint fotódokumentáció készítése
  • igény esetén komplett felmérési tervdokumentáció készítése

Szakági tervezési szolgáltatások:

  • belsőépítészeti szakági tervezés
  • építész és tartószerkezeti szakági tervezés
  • talajmechanikai szakági tervezés
  • épületgépészeti és külső közmű szakági tervezés
  • épületvillamossági szakági tervezés
  • táj, kert és út szaktervezés
  • technológiai szaktervezés
  • környezetvédelmi szaktervezés
  • tűzvédelmi szaktervezés
  • biztonsági és egészségvédelmi terv készítés.

Kapcsolódó szolgáltatások:

  • előzetes árkalkuláció (költségbecslés) készítése
  • építész tervezői művezetés
  • építészeti, statikai műszaki szaktanácsadás
  • felelős műszaki vezetés
  • építési műszaki ellenőrzés
  • projektek teljes körű lebonyolítása
  • épületenergetikai szaktanácsadás
  • épületenergetikai szakértés és tanúsítás
  • kapcsolódó hatósági, hivatali ügyintézés
  • ÉTDR ügyintézés
  • E-építési napló vezetés.

A fentiek alapján Irodánk különböző típusú és léptékű épületek generáltervezését végzi állandó és tapasztalt szakági tervező kollégákkal együttműködve. Tervezési munkáink és tervezői művezetéseink során célunk, hogy a változatos és különböző típusú terveinket magas színvonalon, változatos formavilággal, kiemelkedő rajzi feldolgozottsággal, a Megrendelőink funkcionális és esztétikai igényeit is maximálisan kielégítő formában készítsük el. Eddigi és a jövőbeli Megrendelőinkkel is hosszú távú munkakapcsolat kiépítésére törekedtünk és törekszünk, ennek köszönhetően számos visszajáró ügyféllel és széleskörű szakmai beruházói kapcsolatrendszerrel rendelkezünk.

A munkatársaim és magam nevében is őszintén bízom abban, hogy az előzőekben részletezett műszaki-szakmai általános tájékoztató anyagunk felkelti érdeklődését vállalkozásunk és irodánk iránt, és remélem, hamarosan megtisztel a bizalmával, valamint azzal, hogy új Megrendelőink között üdvözölhessük!

Kérjen ajánlatot